محمّد باقری

وبسایت شخصی محمّد باقری

چگونه کیبرد خود را بدون شکستن قطعه‌ای از آن تمیز نمایید.

By محمّد امین باقری | مهر ۱۹, ۱۳۹۵ | 0 Comment

تمیز کردن کیبرد

کیبرد کامپیوتر، یکی از مهمترین وسایل جانبی مورد نیاز شماست، اما این وسیله به مرور زمان کثیفی و چرک را به خود می‌گیرد. با توصیه‌هایی که در ادامه بیان می‌کنیم، این دستگاه پراهمیت که به عنوان اولین و مهم‌ترین ورودی کامپیوتر شماست، به راحتی تمیز نمایید.
در اینجا روش‌های مختلفی برای پاکسازی صفحه‌کلید کامپیوتر وجود دارد که کاملا به شرایط محیط کار شما وابسته است. ما انواع روشها را با توجه به نوع آنها جدا کرده و توضیحاتی را پیرامون هریک بیان نموده‌ایم اما قبل از هر کاری خواهشا سوکت کیبرد خود را از کامپیوتر جدا نمایید. برخی از روشهای توضیح داده‌شده در زیر از لحاظ تئوری اگر با جریان برق همراه شوند می‌تواند به کیبرد شما آسیب برسانند، بنابراین برای کامپیوتر رومیزی، سوکت کیبرد را از پشت کیس جدا نموده و برای لپتاپها نیز ابتدا لپتاپ را خاموش کرده و سپس باتری آن را جدا سازید.

گرد و خاک

تمیز کردن کیبرد

یکی از مشکلات مشترک در ادارات، گرد و خاک گرفتن کیبرد است که تایپ‌کردن را برای کارمندان ناخوشایند می‌کند. این نوع نظافت، یکی از ساده‌ترین انواع آن است. به هر حال برای تمیزکاری و سرویس روزانه، از یک برس گردگیری کوچک و نرم استفاده نمایید. در تصویر زیر، نمونه‌ای از این برس را مشاهده می‌کنید.

تمیز کردن کیبرد

یک جاروشارژی کوچک و یا قوطی باد فشرده نیز اینکار را به خوبی می‌توانند انجام دهند.

تمیز کردن کیبرد

برای گرد و غباری که سفت شده‌اند و نیاز به تمیزکاری بیشتری دارند، می‌توانید از یک جاروبرقی بزرگ که دارای برس در قسمت سری خود بوده استفاده نمایید. این کار به شما کمک خواهد نمود که گرد و غبار سفته‌شده را به راحتی از روی کیبرد بخراشید.

تمیز کردن کیبرد

کثیفی و جرم‌ها

استفاده روزانه از کیبرد، می‌تواند گونه‌های مختلفی از چربی و کثیفی را بر روی این وسیله گرانبهای شما بوجود آورد. مراقب اسپره‌های ضدعفونی‌کننده باشید. بعضی از این اسپری‌ها به اندازه‌ای قوی هستند که شما تمایل ندارید به مدت طولانی با آنها در تماس باشید. یکی از آنها را که با دنیای الکترونیک مطابقت داشته و لطمه‌ای به این گونه وسایل نمیزد، انتخاب نمایید. به شخصه یکی از بهترین انواع آن که ما نیز از این نمونه استفاده می‌کنیم، الکل ایزوپروپیل است. مطمئن شوید که از الکل اتیل به جای ایزوپروپیل استفاده نمی‌کنید. زیزا این نوع الکل دارای قدرت حل‌کنندگی بیشتری بوده و امکان پاک‌نمودن حروف روی کیبردهای شما را افزایش می‌دهد. هر حلالی در بازه الکل %۶۰ و بیشتر از آن مناسب این کار خواهد بود. غلظت‌های بالاتر الکل، کمک زیادی به کندن جرم‌های بیشتر از روی کیبرد نمی‌کند اما در صورت استفاده از جانب شما، مشکلی پیش نمی‌آید.

تمیز کردن کیبرد

مقداری الکل برداشته و تکه‌ای از یک دستمال قدیمی یا مقداری دستمال توالت را توسط آن مرطوب نمایید.

نکته: هیچ وقت الکل را به صورت مستقیم بر روی صفحه‌کلید نپاشانید.

به ما اعتماد کنید! حتی یک دستمال کوچک مرطوب نیز کفایت می‌کند. دستمال مرطوب مورد نظر را به آرامی بر روی قسمت بالایی کلیدها مالش دهید. همچنین از یک عدد گوش‌‌پاک‌کن نیز برای پاکسازی بین کلیدها استفاده نمایید.

تمیز کردن کیبرد

تمیز کردن کیبرد

خرده ریزه‌ها

چه چیزی بدتر از آن است که در زمان کار با صفحه کلید کامپیوتر خود، با دکمه‌های کثیف و چسبناک مواجه شوید؟ به طور مثال، نوشابه‌ای که در حال نوشیدن آن بودید به طور اتفاقی بر روی صفحه‌کلید کامپیوتر شما ریخته و کلیدهای آن را فوق‌العاده چسبنده کرده است. خوب، اولین کاری که باید انجام دهید این است که کیبرد را از کیس کامپیوتر کاملا جدا نمایید. مایعات اضافی و معلق در کیبرد را به طور کامل تخلیه کرده و تا جایی که می‌توانید با دستمال‌کاغذی و به آرامی آن را با مالش‌های پیاپی پاک نمایید. بهترین زمان برای پاکسازی کیبرد هنگامی است که هنوز مرطوب بوده و می‌توان در آن زمان با پاکسازی، چسبندگی را به حداقل رساند. روند و شیوه پاکسازی نیز، چه مدت ۳۰ دقیقه از ریختن مایع گذشته باشد و چه ۳۰ ثانیه، فرق خاصی ندارد.
برای اینکه از شر کلیدهای چسبنده خلاص شوید، ما نیاز داریم که تمامی کلیدها را جدا کرده و کیبرد خود را کاملا تمیز نماییم. اگر شما یک کیبرد استاندارد داشته باشید، قادر خواهید بود که منبعی را برای قرارگرفتن هر کلید بر روی کیبرد پیدا کنید و برای بازگرداندن مجدد کلیدها بر روی جایگاه خود سردرگم نخواهید شد. برای صفحه‌کلیدهای سفارشی و مخصوص که جایگاه کلیدهای آنها با سایر هم‌نوعان آن فرق دارد، بهتر است که محل هر کلید را همانند نقشه‌ای بر روی کاغذ رسم نموده و یا اینکه توسط دوربین دیجیتال خود، قبل از کار، از آنها عکسبرداری نمایید که ما گزینه دوم یعنی عکسبرداری را پیشنهاد می‌کنیم.
برای کیبرد کامپیوترهای خانگی سعی کنید با استفاده از یک چاقو و یا پیچ‌گوشتی، با دقت هرچه تمام‌تر از گوشه کلیدها، آنها را جدا نمایید. نیاز نیست تا فشار زیادی را به آنها وارد کنید. 😉

تمیز کردن کیبرد

تمیز کردن کیبرد

برای لپتاپ، شاید استفاده از ناخن برای برداشتن بخش پلاستیکی کافی باشد. از یگ گوشه شروع کرده و به ترتیب برای سایر دکمه‌های مجاور این حرکت را انجام دهید. بسیار مراقب باشید زیرا که این قطعات از پلاستیک ساخته شده و مطمئنا شما نمی‌خواهید آنها را بشکنید.

تمیز کردن کیبرد

هنگامی که کلیدها از روی کیبرد برداشته شوند، شما می‌توانید بهتر از دستمال کاغذی استفاده نمایید و شاید استفاده از کمی الکل نیز خالی از لطف نباشد تا بتوانید به نحو احسن پایه کیبرد را کاملا تمیز نمایید. مراقب میله‌های فلزی که در پایه کیبرد جاسازی شده‌اند، باشید.

تمیز کردن کیبرد

برای پاکسازی کلیدها، شما می‌توانید آنها را در یک ظرف آب گرم به طول کامل بشویید و یا اینکه توسط یک پارچه کتان خیس‌شده آنها را عاری از هرگونه چربی و چسبندگی نمایید. برای بازگرداندن کلیدها در جای خود کافی است آنها را در محل مناسب مربوط به خود قرار داده و یک فشار کوچک رو به پایین بر روی آنها وارد کرده تا زمانی که صدای تقه کوچکی را که ناشی از جا خوردن کلید در جای مناسب خود است با گوشی خود بشنوید. کلیدهایی که عریض بوده و دارای میله‌های نازک در زیر خود هستند، دقت داشته باشید که میله به خوبی بر روی کلید وصل شده و انتهای آنها نیز در اسلات مربوطه بر روی کیبرد به صورت مناسب جای گیرد. برای فهم بهتر این مطلب، دو عکس قبل و بعد را نسبت به هم مقایسه نمایید.

تمیز کردن کیبرد

کیبردهای جزیره‌ای، برای یک کابر حرفه‌ای، فوق‌العاده هستند زیرا همانند صفحه‌کلیدهای قدیمی، خاک و کثیفی در زیر کلیدهای آن جای نمی‌گیرد. اما متاسفانه هنوز راهی برای زدودن کثیفی‌های چسبناک و چربی از اینگونه کیبردها نیافتهایم. اگر شما راه موثری را پیدا کرده و یا در ذهن خود دارید در بخش نظرات این مطلب، آن را با ما و سایر عزیزان به اشتراک بگذارید.

ذرات موارد غذای و دوده

رژیم غذایی برنامه‌نویسان و افراد حرفه‌ای، همیشه جزو بهترین‌ها نیست. در کنار ریختن نوشابه و مایعات بر روی کیبرد، گاهی اوقات تکه‌های چیپس سیب‌زمینی یا پاپ‌کورن را در زیر کلیدهای کیبرد مشاهده کرده که باعث آزار و اذیت شما در حین تایپ‌کردن می‌شوند. زمانی‌که شما برای پاک کردن مایعات، کلیدها را از روی کیبرد جدا می‌کنید، بعد از اینکه تمامی کلیدها کاملا جدا شده و سطح زیر آنها به خوبی مشخص شد، با استفاده از جاروبرقی، کاملا تکه‌های مواد غذایی و سایر زباله‌ها را از روی صفحه‌کلید جمع کرده و سپس با استفاده از اسپری باد فشار قوی هرچیز اضافه‌ای را از روی آن به طور کامل بردارید.

تمیز کردن کیبرد

برای لکه‌های بسیار کثیف می‌توان از مدادپاک‌کن نیز استفاده کرد. شما ممکن است شگفت‌زده شوید زمانی که می‌بینید چگونه مدادپاک‌کن این لکه‌ها را از بین می‌برد. فقط مواظب باشید که پاک‌کن مورد نظر جدا نشده و داخل کیبرد نیفتد.

تمیز کردن کیبرد

اگر شما تمام مسیرهای بالا را برای زدودن چربی و کثیفی پیموده‌اید، ما به عنوان نکته نهایی می‌خواهیم روشی را به شما عزیزان معرفی نماییم. مسواک نرمی را برداشته و آن را توسط الکل، کمی خیس نمایید، سپس توسط آن تمامی جرمهای چسبیده به کلیدها را با دقت هرچه تمام‌تر تمیز کنید. شما می‌توانید این کار را با آب و صابون نیز انحام داده و با استفاده از این محلول نیز تمامی جرم‌ها به خوبی پاک می‌شوند.

تمیز کردن کیبرد

این را به قطعیت می‌دانیم که یک کیبرد کثیف، تایپ‌کردن را برای ما سخت کرده و باعث القای میکروب به بدن می‌شود و حتی جلوه کامپیوتر و دکور ما را به شدت تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. با تمیزکردن کیبرد خود کمی به آن عشق بورزید. روشهای معرفی‌شده با انواع وسایل خانگی، قابل انجام‌شدن هستند مخصوصا الکل و یک تکه پارچه کتان برای این اعمال بسیار مناسب‌اند.
اگر راه و روش جدیدی برای پاکسازی کیبرد خود در نظر گرفته‌اید حتما آن را در بخش نظرات، با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید. از شما متشکریم 😉


منبع: How To Geek

محمّد امین باقری

محمّد باقری هستم، مدیرعامل شرکت فرامین صنعت کاسپین، فارغ التحصیل مهندسی برق قدرت از دانشگاه گیلان، شیفته دنیای فناوری اطلاعات و در همه حال مشتاق برای انجام پروژه های فنی مهندسی. با تلاش بسیار زیاد تمایل دارم روز به روز بر اطلاعاتم پیرامون دنیای دیجیتال بیفزایم.

0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.