محمّد باقری

وبسایت شخصی محمّد باقری

چگونه یک مهندس برق شویم؟

By محمّد امین باقری | مهر ۱۰, ۱۳۹۵ | 7 Comment

چگونه یک مهندس برق شویم

آیا همیشه این را به عنوان یک رویا در سر می‌پروراندید که روزی در صنعت الکترونیک یک برند جدید را ثبت نمایید؟ یا اینکه تا به حال علاقه داشتید تا پرسرعت‌ترین کامپیوتر دنیا را ایجاد کنید؟ اگر جواب شما به پرسش‌های ما کلمه “بله” است، یک حرفه در رشته مهندسی برق می‌تواند فقط برای شما مناسب باشد. در ادامه با ما همراه باشید. 🙂

۱- به عنوان یک جوان تا جایی که برای شما ممکن است مطالعه نمایید. رشته مهندسی برق و الکترونیک، یک رشته بسیار پراهمیت و دارای نظم و انضباط از دید فنی است. بنابراین بسیار مهم است که یک درک قوی از اصول کلی کار بدست آورید که به منظور حفظ منافع و دفاع از علایق خود در هنگام مواجهه با نظریه های پیچیده و محاسبات آن که در آینده مورد نیاز واقع می‌شوند از آنها استفاده نمایید.

چگونه یک مهندس برق شویم

۲- در صورت امکان، در اوایل یادگیری مباحث این حوزه، به یک مهندس یا مربی مسلط در این امور مراجعه کنید. این کار یقینا بهتر از آن است که نظریات و جنبه‌های علمی گوناگون خود را به تصویر بکشید. منظور کلی از این بخش این بوده که همراه بودن یک متخصص در مبحث مهندسی برق یقینا به عنوان چراغ راه و راهنماگری درست، شما را از گمراهی در مباحث هجو و بیهوده کمک خواهدنمود.

چگونه یک مهندس برق شویم

۳- مفاهیم اولیه و پایه‌ای این رشته را به خوبی یاد کرفته و درک کنیم. اجازه دهید جنبه‌های ریاضیات مهندسی برق و الکترونیک به عنوان شاخص‌هایی برای پیشرفت شما به صورت طبیعی به سمت شما بیایند. به اندازه بسیار کم اما خیلی عمیق باید مفاهیم برق و دستگاه های الکترونیکی کاملا یاد گرفته شوند. بنابراین طی مدت زمانی و به صورت پیوسته جنبه‌های متنوع و پیشرفته‌ای از رشته مهندسی برق برای شما معنی‌دار خواهدشد. با توجه به عدم درک اساسی از این رشته، بسیاری از دانش‌آموزان واردشده به این رشته در سطوح دانشگاهی سردرگم شده و ممکن است علاقه خود را نیز از دست داده و تکالیف و امتحانات خود را به نحو بدی گذرانده و به مرور از این رشته خارج شوند.

چگونه یک مهندس برق شویم؟

۴- مطالعه سایر مباحث پیش‌نیاز علوم مهندسی نیز خالی از لطف نیست. این کلاس ها معمولا شامل دروس فیزیک، شیمی، و دوره های هنرهای آزاد می‌باشد.

چگونه یک مهندس برق شویم؟

۵- به انجمن مهندسین برق و الکترونیک (IEEE) بپیوندید و در جلسات آن شرکت نمایید تا راجع به این اینکه سایر مهندسین برق در حرفه و گرایش خود چه کارهایی را به صورت عملی پیاده‌سازی نمودند اطلاعات کسب نمایید. حتی ممکن است در همین جلسات یک مربی را نیز برای رسیدن به اهداف مهندسی خود بیابید.

چگونه یک مهندس برق شویم؟

۶- هرچیزی که این رشته را برای شما به عنوان یک سرگرمی معرفی کرده و مباحث آن را به صورت ملموس به شما آموزش می‌دهد را مطالعه نمایید. سرگرمی‌ها گاهی اوقات بسیار خوب می‌توانند در مورد فهم بهتر و عمیق مباحث و اینکه آن رشته چگونه می‌تواند باعث انجام کارهای مفید شود، کمک شایانی نمایند. شما همچنین می‌توانید یاد بگیرید که چگونه کامپیوترها کار کرده و حتی نحوه تعمیر آنها را نیز فراگیرید.

چگونه یک مهندس برق شویم؟

۷- دنبال منافع و علایق خود باشید. از نقاط قوت خود استفاده نمایید. نقاط ضعف خود را نیز شناخته و به سختی تلاش نمایید تا آنها را نیز پوشش داده و قوی سازید.

چگونه یک مهندس برق شویم؟

۸- به دانشگاه رفته و مدرک مهندسی دریافت نمایید. شما همچنین باید در ریاضیات، علوم پایه و کامپیوتر به تسلط برسید. همچنین مهندسین باید به عنوان یک حلال مشکلات و مسائل بسیار خوب عمل کرده و کار گروهی را یاد بگیرند.
نشستن در کلاسهای مهندسی برق می‌تواند برای تصمیم‌گیری شما بسیار مفید باشد که آیا به این رشته علاقه داشته و خود را در آن موفق می‌بینید یا خیر.

چگونه یک مهندس برق شویم؟

۹- شاخه‌های مختلف مهندسی برق را بررسی کرده و در هریک از این گرایشات، به دنبال نمونه‌های عملی باشید تا بهتر بتوانید علایق خود را در این رشته و گرایش‌های آن مشخص نمایید. بله، به هر حال هر گرایشی را که برگزینید به عنوان یک مهندس برق شناخته خواهید شد، و اما آیا این به معنی آن است که تمامی شغل‌های مرتبط با مهندسی برق به طور یکسان ایجاد می‌شوند؟ به هیچ وجه! جهات مختلفی که می‌توانید در مسیر مهندسی برق پیشروی کرده و با آن همراه شوید را جستجو کنید و آن چیزی که برای شما بهترین است برگزینید.

چگونه یک مهندس برق شویم؟

۱۰- زمانی که هر گرایشی از رشته مهندسی برق را به صورت عملی دیده و آنها را آنالیز نمودید، دامنه‌های احتمالات را در ذهن خود کمتر کرده و بر روی یک تخصص خاص تمرکز نمایید.

چگونه یک مهندس برق شویم؟

۱۱- اندیشه کنید و تصمیم بگیرید که کدام شاخه و گرایش برای شما جذابیت بیشتری دارد. تمامی تلاش خود را بر روی یک قسمت از کار که به شما پیشنهاد شده و برای شما در نظر گرفته شده، متمرکز کنید.

چگونه یک مهندس برق شویم؟

۱۲- مطمئن شوید که در رزومه کاری خود مواردی را برای ارائه به دیگران دارید. و همچنین در مورد اینکه چرا شما خودتان در مورد کار مورد نظر برتر و مطرح می‌دانید و این موارد باید به پیشینه شما نیز به خوبی اشاره نماید. در زیر چند مورد از این امور اشاره می‌کنیم:

 • رزومه باید شامل شغل‌های قبلی شما و تجربیاتی که در مورد رشته مهندسی برق کسب نمودید، شود و یا اینکه در حالت کلی به عنوان یک مهندس برق خود را معرفی نمایید.
 • باید بر روی دستاوردهای خود تمرکز کرده و تمامی آنها را با رعایت محتوا بیان کنید.
 • اشتباهات رایج در نوشتن رزومه را مرتکب نشده و اگر تمایل دارید این کار را به سایر افراد دارای مهارت در این زمینه بسپارید.

چگونه یک مهندس برق شویم؟

۱۳- همیشه کارهایی را که به صلاح خود میبینید انجام داده  و در مسیر پیشرفت و بهبود‌بخشیدن به خود گام بردارید. چه در حال تحصیل در دوره متوسطه و چه در یک کار تمام‌وقت از مهندسی برق هرگز بدون دلیل روشن و قاطع از کار دست نکشید. یک شخص باهوش روزی گفت: “هر ابری، دارای پوشش نقره‌ای است” و این جزو وظایف مهندسین است که آن پوششها را یافته و به بهترین نحو از آنها بهره ببرند.


منبع: wikihow

محمّد امین باقری

محمّد باقری هستم، مدیرعامل شرکت فرامین صنعت کاسپین، فارغ التحصیل مهندسی برق قدرت از دانشگاه گیلان، شیفته دنیای فناوری اطلاعات و در همه حال مشتاق برای انجام پروژه های فنی مهندسی. با تلاش بسیار زیاد تمایل دارم روز به روز بر اطلاعاتم پیرامون دنیای دیجیتال بیفزایم.

7 Comments

۱۰ فروردین, ۱۳۹۷ پاسخ

عالی بود اما خیلی کلی بود و اگه ممکنه با جزئیات بیشتر راجع به دنیای مهندسی برق توضیح بدین
من از دانشجویان برق فردوسی هستم و ترم ۲ ام و به شدت علاقمندم که اطلاعات زیادی راجع به کسب تخصص هرچه بیشتر تو این رشته به دست بیارم.با تشکر

  محمّد امین باقری

  ۱۰ فروردین, ۱۳۹۷ پاسخ

  بله دوست عزیز حتما در آینده مقاله های بیشتری را در این زمینه برای دوستداران مهندسی برق قرار خواهیم داد.

۰۹ اردیبهشت, ۱۳۹۷ پاسخ

سلام من دانشجوکارشناسی ترم سه برق قدرت هستم چون از رشته ریاضی گرایش داشتم باخیلی از محتوا اشنایی ندارم اگه امکان داره برای یک برترشدن راهنمایی کنید ممنون .

  محمّد امین باقری

  ۲۳ اردیبهشت, ۱۳۹۷ پاسخ

  سلام
  بله حتما در روزهای آتی مقالاتی در زمینه برتر شدن در رشته مهندسی برق برای شما دوست بزرگوار قرار خواهیم داد.

۰۴ آبان, ۱۳۹۷ پاسخ

سلام من مهندسی برق خودم رو سال ۹۴ گرفتم اما نتونستم کار تو این حوزه رو پیدا کنم . میخوام یک برنامه نویس خوبی بشم لطفا بگید چه چیزهایی رو باید بلد باشم و از کجا شروع کنم لطفا تماس بگیرید چون دیگه شاید به این سایت نیام یا حداقل ایمیل بزنید .ممنون میشم از شما انسان موفق 09196175199

۳۱ شهریور, ۱۳۹۸ پاسخ

سلام .میشه تعداریاز نرم افزار های مورد نیاز و پرکاربرد رشته برق رو هم عنوان کنید

۰۸ خرداد, ۱۳۹۹ پاسخ

سلام دانشجوی کارشناسی رشته برق دانشگاه بهشتی هستم مطالبی که بیان کردید خیلی خوب بود.با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.