محمّد باقری

وبسایت شخصی محمّد باقری

چگونه بفهمیم که سیستم ما ۶۴بیت است؟

By محمّد امین باقری | مهر ۱۵, ۱۳۹۵ | 0 Comment

نحوه تشخیص سیستم 64 بیت و 32 بیت

در این مقاله توضیح خواهیم داد که چگونه تشخیص دهید، چه نسخه‌ای از سیستم‌عامل ویندوز بر روی سرور و یا کامپیوتر شما نصب شده و با آن مطابقت دارد.

روش اول: در ویندوز ۷/ ویستا/ سرور ۲۰۰۸/ R2

نحوه تشخیص سیستم 64 بیت و 32 بیت

۱- بر روی دکمه استارت ویندوز کلیک نموده و در کادر جستجو آن، کلمه “ُSystem” را تایپ کرده و در عبارات یافت‌شده بر روی گزینه System کلیک نمایید.

نحوه تشخیص سیستم 64 بیت و 32 بیت

۲- در پنجره مربوط به عبارت “System” همانند تصویر بالا بیان شده که آیا سیستم‌عامل شما ۳۲بیت بوده یا ۶۴بیت و سایر مشخصات سیستم نیز در این محیط درج شده است.

روش دوم: در ویندوز XP / ۲۰۰۰/ سرور ۲۰۰۳

نحوه تشخیص سیستم 64 بیت و 32 بیت

۱- کلیدهای ترکیبی “Windows” و R را با هم فشرده و بعد از بازشدن پنجره Run، عبارت “sysdm.cpl” را همانند تصویر بالا در آن تایپ کرده و سپس دکمه OK را بفشارید.

نحوه تشخیص سیستم 64 بیت و 32 بیت

۲- در پنل سمت چپ پنجره بازشده، بر روی “System Summary” کلیک نموده و در زیرشاخه آن در قسمت سمت راست، عبارت روبه‌روی “System Type” را می‌نگریم. اگر در این مکان، عبارت “x86” نوشته شده باشد پس سیستم‌عامل شما ۳۲بیت بوده و اگر کلمه “EM64T” را مشاهده نمودید بنابراین سیستم شما بر مبنای معماری ۶۴بیت است.

روش سوم: در سیستم‌عامل مک

نحوه تشخیص سیستم 64 بیت و 32 بیت

۱- در بخش برنامه‌ها، اپلیکیشن Terminal را بگشایید.

نحوه تشخیص سیستم 64 بیت و 32 بیت

۲- در اپلیکیشن بازشده و در خط اول، عبارت “uname -a” را بدون کوتیشن تایپ نمایید. به فاصله بین عبارات e و – توجه بفرمایید.

نحوه تشخیص سیستم 64 بیت و 32 بیت

۳- بعد از انجام مراحل گفته‌شده در مرحله قبل و تایید آن تکه کد، دو خط کد همانند تصویر بالا ایجاد می‌شود. در انتهای خط دوم ما به مواردی برخورد می‌کنیم که جواب سوال ما را خواهند داد.

  • اگر عبارت RELEASE_I386 i386 ظاهر شود، دقت خود را بر روی حروف انتهایی آن یعنی “i386” معطوف می‌سازیم و این عبارت به معنی آن است که سیستم شما در خال اجرای یک کرنل ۳۲بیتی است.
  • اگر عبارت RELEASE_X86_64 x86_64 ظاهر شود، حروف انتهایی آن، یعنی “x86_64” به معنی آن است که سیستم شما در حال اجرای کرنل ۶۴بیتی است.

منبع: wikihow

محمّد امین باقری

محمّد باقری هستم، مدیرعامل شرکت فرامین صنعت کاسپین، فارغ التحصیل مهندسی برق قدرت از دانشگاه گیلان، شیفته دنیای فناوری اطلاعات و در همه حال مشتاق برای انجام پروژه های فنی مهندسی. با تلاش بسیار زیاد تمایل دارم روز به روز بر اطلاعاتم پیرامون دنیای دیجیتال بیفزایم.

0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.